האתגר בפרויקט התחדשות עירונית

פרויקט תמ"א 38 דורש ידע וניסיון ספציפי בהתנהלות מול הגורמים השונים. בראש ובראשונה דיירי הבית -  הסכמת דיירי הבית לביצוע הפרויקט עומד בבסיס ההחלטה לביצועו. בפרויקט תמ"א 38 לחיזוק מבנה קיים ניתן לממש את הפרויקט בהסכמה חלקית של שני שלישים מבעלי הזכויות במגרש. לעומת זאת בפרויקט הריסה ובנייה (תמ"א 38-2) נדרשת הסכמה מלאה של כל בעלי הזכויות. מכאן שקשה יותר לבצע פרויקט הריסה ובנייה על פי תמ"א 38-2  שכן גם מתנגד אחד יכול לטרפד את הפרויקט. אולם בפסק דין מחודש יולי 2014  פסק ביהמ"ש העליון על דיירת סרבנית בחיפה לפצות את שכניה בחצי מיליון שקל. המדינה רואה חשיבות רבה בביצוע פרויקטים של התחדשות עירונית ופסק הדין מהווה חיזוק למיזמי פינוי-בינוי, ויש בו איתות לדיירים סרבנים המבקשים בסרבנותם לסחוט יזמים ולעכב מיזמים.

החברה שואפת להגיע להסכם עם כל דיירי הבית בשקיפות מלאה ובדרך הטובה ביותר לכל הצדדים. ברוב המקרים ניתן לשכנע סרבנים לשנות את דעתם גם אם זה כרוך בהקצאת משאבים נוספים והצגת הסברים והברות המפיגים את חששו של הסרבן.  אולם במקרים של סרבנות לא מנומקת והגיונית,  העניין מועבר לטיפולם של  עו"ד של החברה אל מול רשויות החוק.

התנהלות מול הרשות המקומית והתמודדות עם נושאים תכנונים הקשורים בבחינת רמת הצפיפות ובעומס התשתיות הציבוריות בשל הבנייה החדשה המגבילה את הוספת יחידות הדיור לאזור מסוים. בעיות תכנון חניות, במגרשים רבים לא ניתן להסדיר פתרון חנייה לפי תקן לכל הדירות בבניין החדש. בעיה זאת הינה משמעותית מאוד לפרויקטים רבים אולם ברוב המקרים ניתנת לפתרון ע"י מתקני חנייה אוטומטיים או חפירת מפלס חניון תת קרקעי נוסף וזאת במגבלת ההיתכנות הכלכלית של הפרוייקט.

בעיות תכנוניות הקשורות בגובה הבניין ובקווי בניין כאשר המבנים הישנים בנויים מעבר לקווי הבנייה המותרים כיום במגרש, אנו נדרשים לבנות בניין חדש בעל שטח קומה קטנה יותר. כפועל יוצא מכך עלינו לנצל את כל זכויות הבנייה שמעניק תיקון 2 לתמ"א 38 והבניין חייב לצמוח לגובה תוך התחשבות במגבלות הקיימות.

לחברה ניסיון וידע רב  כדי להביא לניצול מרב הזכויות בנכס בדרך הקצרה והמהירה ביותר בפעילות מול הגורמים הבירוקרטים השונים.

אנשי מקצוע, לחברה אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, אדריכלים, קבלנים, מפקחים ועורכי דין. הדגש שלנו בבחירת בעלי מקצוע עם ניסיון וידע רב בתחום ההתחדשות העירונית ככלל וכן ניסיון בעבודה מול הרשות המקומית הספציפית לפרויקט בפרט.

בחברת ברית איחוד יזמות נדל"ן בע"מ אנו מאמינים כי כל פרויקט יזמות מצריך את מלוא תשומת הלב בכדי להפיק ממנו את המרב הן מבחינה תכנונית והן מבחינה ביצועית, על כן החברה עובדת במספר מצומצם של פרויקטים במקביל תוך בחירה מדוקדקת בסוג ומהות הפרויקט.החברה הינה בעלת יכולות מקצועיות, משאבים כלכליים וניסיון ביצועי  על מנת להתמודד עם האתגרים והמורכבות בפרויקט של התחדשות עירונית כפי שנסקרו לעיל.